جمعه, بهمن ۷, ۱۴۰۱

کمیسیون املاک ۱۴۰۱، و روش محاسبه آن

مشاورین املاککمیسیون املاک ۱۴۰۱، و روش محاسبه آن

باید بدانیم

شما در ادامه با حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱ آشنا خواهید شد. مشاورین مسکن در واقع افراد متخصصی هستند که با استاندارد های بازار مسکن به خوبی آشنا بوده و از قیمت های روز بازار آگاهند. این افراد همچنین با قوانین کشور در زمینه اجاره و یا خرید و فروش ملک های تجاری و مسکونی به خوبی آشنایی دارند.

کمیسیون املاک ۱۴۰۱
حق کمیسیون مشاورین املاک

خرید یک ملک یا اجاره کردن آن، می‌تواند یک سرمایه گذاری برای خانواده شما باشد. هیچ کسی دوست ندارد پس انداز و سرمایه خود را در خانه ای با مشکلات حقوقی و فنی فراوان، سرمایه گذاری کند. به شکل مشابه، هیچ کسی دوست ندارد بخش اعظم حقوق ماهیانه خود را صرف پرداخت اجاره ملکی کند که از استاندارد های روز بازار دور است و یا مطلوبیتی برای اهالی خانه ندارد.

با این حال، پیدا کردن ملکی که از نظر موقعیت جغرافیایی، مواد اولیه به کار برده شده در ساخت، اصول مهندسی و سایر المان ها، بهترین بازار باشد، بسیار دشوار است. شاید بتوان به جرات گفت پیدا کردن چنین ملکی خود یک کار تمام وقت است که به تمام انرژی، تمرکز و صبر شما احتیاج دارد. به همین دلیل است که در بسیاری از کشورهای دنیا شغلی با عنوان “مشاورین املاک” شکل گرفته است. این افراد در اعضای دریافت حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱، خدماتی را در حوزه ملک و مسکن به شما ارائه می‌دهند.

حق کمیسیون مشاورین املاک در ازای چه خدماتی پرداخت می شود؟

همه ما برای خرید یا فروش خانه خود و یا اجاره کردن یک ملک، به بنگاه ها و مشاورین املاک مراجعه می‌کنیم. این افراد نیز در ازای خدمات خود به طرفین معامله، حق کمیسیونی را دریافت می‌کنند. خدماتی که مشاورین املاک به مراجعین خود ارائه می کنند را می‌توان در شش دسته کلی طبقه بندی کرد:

 • خرید و فروش ملک
 • رهن کامل ملک
 • رهن و اجاره ملک
 • معاوضه ملک
 • فسخ قرارداد های ملکی
 • مشارکت در ساخت
 • ارائه خدمات مرتبط با قراردادهای جعاله ملکی

کمیسیون مشاورین املاک بنا به نوع معامله (مانند خرید و فروش یا اجاره دادن ملک) و همچنین ارزش ملک معامله شده، با فرمول های متفاوتی محاسبه می‌شوند. پرداخت کمیسیون یکی از مفاد قوانین معاملاتی در کشور است و باید توسط طرفین معامله، به هنگام انجام آن، اجرا شود. نرخ کمیسیون املاک ۱۴۰۱ برای هر نوع معامله، توسط اتحادیه صنف مشاوران املاک تعیین می‌شود و این مبلغ ممکن است در شهرهای مختلف، متفاوت باشد.

حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱: خرید و فروش ملک

بر اساس قوانین کشور، مشاورین املاک می‌توانند در ازای خدمات خود برای برقراری یک معامله خرید یا فروش مسکن، جمعا ۱ درصد از ارزش ملک را از خریدار و فروشنده دریافت کنند. حق کمیسیون فروش ملک بدین شکل محاسبه می‌شود:

 • طرفین معامله (خریدار و فروشنده) موظف هستند هریک ۰.۵ درصد از ارزش ملک (تا سقف ۵ میلیارد ریال) را به مشاور پرداخت کنند.
 • در صورت بالاتر بودن ارزش ملک از سقف ۵ میلیارد ریال، طرفین موظف هستند ۰.۲۵ درصد از مازاد قیمت را به حق کمیسیون اضافه کنند.
 • علاوه بر موارد فوق، طرفین معامله موظف هستند هریک ۹ درصد از حق کمیسیون را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده معامله خود به مشاور پرداخت کنند.

بدین ترتیب، اگر قصد خرید یا فروش ملکی با ارزش ۱ میلیارد تومان را داشته باشید، باید ۴۰۸۷۵۰۰ میلیون تومان را به عنوان حق کمیسیون مشاور، به وی پرداخت کنید. از این مبلغ، ۳۳۷۵۰۰ تومان آن به عنوان مالیات بر ارزش افزوده ملک و مبلغ ۳۷۵۰۰۰۰ آن به عنوان کمیسیون معامله ملک با ارزش یک میلیارد تومان پرداخت می شود. توجه داشته باشید که این فرمول ممکن است در شهرها و استان های مختلف کشور، متفاوت باشد. این مبلغ را هم خریدار و هم فروشنده ملک، باید به صورت جداگانه به مشاور پرداخت کنند.

حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱: رهن و اجاره

کمیسیون مشاورین املاک برای معامله های رهن و اجاره نیز بر اساس ارزش ملک و اجاره ای که تعیین می‌شود، محاسبه می‌گردد. در صورتی که ملکی به صورت رهن و اجاره معامله شود، حق کمیسیون مشاور بر اساس دستورالعمل زیر محاسبه می‌گردد:

 • تبدیل مبلغ رهن به اجاره و جمع این مبلغ با اجاره بهای ماهانه
 • تعیین ۲۵ درصد از این مبلغ به عنوان حق کمیسیون مشاور
 • محاسبه ۹ درصد از حق کمیسیون به عنوان مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت آن به مشاور

شما می‌توانید با ضرب کردن هر یک میلیون تومان رهن خانه در عدد ۳۰۰۰۰، مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. هر یک از طرفین معامله موظف هستند به صورت جداگانه، مبلغ محاسبه شده را به مشاور پرداخت کنند. در صورتی که خانه ای به صورت رهن کامل معامله شود (بدون پرداخت اجاره ماهانه)، در این صورت مبلغ رهن به اجاره تبدیل و ۲۵ درصد حق مشاور از محل این اجاره دریافت می‌شود.

به عنوان مثال، اگر ملکی را با مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهانه ۱ میلیون تومان، رهن کنید، در این صورت به عنوان یکی از طرفین معامله موظف هستید مبلغ ۳۵۴۲۵۰۰ تومان را به عنوان کمیسیون مشاور به وی پرداخت کنید. از این مبلغ، ۲۹۲۵۰۰ تومان به عنوان مالیات بر ارزش افزوده و۳۲۵۰۰۰۰ به عنوان حق کمیسیون پرداخت می‌شود.

حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱
حق کمیسیون مشاورین املاک

حق کمیسیون و فسخ قرارداد

در هر معامله ای، امکان فسخ وجود دارد؛ اما آیا در صورت فسخ قرارداد خرید یا اجاره، کمیسیون املاک ۱۴۰۱ پرداخت می‌شود؟ از آنجایی که حق کمیسیون مشاورین املاک در ازای خدماتی است که آن ها برای پیشبرد معامله و عقد قرارداد انجام داده اند، این افراد پس از فسخ معامله نیز می‌توانند حق کمیسیون خود را طلب کنند. البته لازم به ذکر است که فسخ قرارداد های خرید و اجاره، بر اساس مفاد قانونی، در شرایط خاصی امکان پذیر است و طرفین باید در خصوص فسخ قرارداد با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشند. در چنین شرایطی، تمامی حق کمیسیون مشاورین املاک (حتی سهم طرف دوم) را طرف فسخ کننده باید پرداخت کند.

البته شایان ذکر است که در صورتی که مشاورین املاک با ارائه اطلاعات غلط و یا موارد مشابه دیگر، باعث فسخ قرارداد میان طرفین معامله شوند، طرفین نیز مجبور به پرداخت حق کمیسیون نخواهند بود.

پرداخت حق کمیسیون بیشتر؟

خرید و یا اجاره ملک، یکی از حساس ترین معاملاتی است که یک فرد در طول زندگی خود انجام می‌دهد. در خلال این معامله، شما باید به فاکتورهای مختلفی توجه کنید. آیا خانه در همان شرایطی است که قصد خرید یا اجاره آن را دارید؟ آیا قیمت ملک با توجه به استانداردهای بازار تعیین شده است؟ سوال بعدی آنکه آیا خانه مشکل حقوقی دارد؟ بدون اغراق، می‌توان فرایند خرید خانه را به هفت خان رستم تشبیه کرد که خان هفتم آن، عقد قرارداد است. قرارداد بار حقوقی و قانونی دارد و هر آنچه که در آن ذکر می‌شود، می‌تواند به ضرر یا نفع طرفین باشد. مشاورین املاک، وظیفه تنظیم این قرارداد را بر عهده دارند و این امر می‌تواند به صورت بالقوه مشکلات و چالش هایی را برای طرفین معامله به همراه داشته باشد.

مشکل کمسیون املاک در کجاست؟

متاسفانه برخی از مشاورین املاک، با سوءاستفاده از اختیارات خود، طرفین معامله را مجبور به پرداخت حق کمیسیون بیشتر می‌کنند. به عنوان مثال بنگاه در ازای یک معامله با ارزش ۳۵۰ میلیون تومان، ممکن است درخواست ۱۰ میلیون حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱ داشته است. با توجه به توضیحات فوق، بدیهی است که این حق کمیسیون بسیار بیشتر از آن چیزی که است مورد قبول اتحادیه املاک و یا قانون کشور باشد. گاهی مشاورین املاک با اضافه کردن بندی مبنی بر توافق طرفین معامله در پرداخت حق کمیسیون بسیار بیشتر از عرف، افراد را در عمل انجام شده قرار می‌دهند و با نگه داشتن مدارک، آنها را مجبور به پرداخت این رقم می‌کنند. معمولا در چنین شرایطی، شکایت به اتحادیه می تواند چاره ساز باشد.

آیا باید کمسیون املاک افزایش یابد؟

در سوی دیگر ماجرا، مشاورین معتقد هستند نرخ های حق کمیسیون مشاورین املاک در طی چند سال گذشته افزایش نیافته است. این در حالی است که قیمت مسکن روز به روز بالاتر می رود و پیدا کردن مشتری و به انجام رساندن معاملات، دشوارتر می شود. این امر صحیح است و مشاورین املاک می‌توانند با مجاب کردن طرفین قرارداد، یک نرخ معقول را پیشنهاد کنند. شما به عنوان یکی از طرفین معامله، باید پیش از امضای هر سندی، نسبت به نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک و نرخ های اتحادیه در شهر یا استان خود، تحقیق کنید. بدین ترتیب، می توانید یک نرخ معقول برای حق کمیسیون را پیشنهاد دهید و زیر بار پرداخت مبالغ نجومی و بیش از حد نروید. همچنین پیش از امضای هر سندی، به خوبی آن را مطالعه کنید تا امکان سو استفاده های احتمالی را کاهش دهید.

شکل جدید معاملات در بازار مسکن

در عصر اطلاعات و با توجه به پیشرفت تکنولوژی، حالا پیدا کردن خانه ای ایده ال بسیار راحت تر از گذشته است. پیدایش سامانه های پیشرفته اطلاعات املاک و خدمات رایگان آنها، امکان دسترسی کاربران به اطلاعاتی کلیدی در بازار مسکن را فراهم آورده است. حالا با تنها چند کلیک، شما می‌توانید از قیمت مسکن در مناطق مختلف یک شهر و حتی شهرهای دیگر آگاه شوید. علاوه بر سامانه های اطلاع رسانی، وب سایت های تخصصی ثبت آگهی املاک، مانند پست ملک، نیز به شما این امکان را می‌دهند تا به شکلی کاملا آسان و رایگان، هزاران ملک را بررسی کنید. این وب سایت ها با نمایش مشخصات دقیق ملک، تصاویری از خانه ها و قیمت های آنها، اطلاعاتی جامع و دقیق را در اختیار شما قرار می دهند.

بدیهی است که بسیاری از افراد، پیش از آنکه نسبت به خرید یا اجاره یک خانه اقدام کنند، به خوبی در خصوص بازار منطقه تحقیق می‌کنند. با توجه به امکاناتی که در بالا ذکر شد، فضای وب بهترین پلتفرم برای بررسی شرایط بازار است. بدین ترتیب، بر خلاف دهه های گذشته، آگهی ها و خانه هایی که در سامانه های پیشرفته اطلاعات املاک ثبت می‌شوند، بیشتر از فایل های بنگاه های مسکن دیده می‌شوند. این به معنای مشتری بیشتر در فضای وب است.

حق کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۱
حق کمیسیون مشاورین املاک

املاک خود را به پست ملک بسپارید

جستجوی سریع املاک در پست ملک با استفاده از نقشه

یافتن ملک در نقشه تهران
جستجوی املاک در پست ملک

سود بیشتر مشاوران در کنار پست ملک

حق کمیسیون منبع اصلی درآمد مشاورین املاک محسوب می‌شود. این منبع درآمد باید صرف پرداخت هزینه های بنگاه، مالیات و همچنین تامین هزینه های معاش افراد شود. بدیهی است که هر چه تعداد معاملات انجام شده در طول یک ماه بیشتر باشد، درآمد مشاورین املاک نیز بالاتر خواهد بود. یکی از راهکارهای مناسب برای دسترسی به این درآمد بالا، بهره مند شدن از اکوسیستم پلتفرم های تخصصی املاک در سطح وب است.

به عنوان مثال، پست ملک وب سایتی تخصصی در زمینه معاملات املاک تجاری و مسکونی است. صاحبان ملک و مشاورین املاک می توانند به صورت رایگان، فایل های خود را در این سامانه ثبت کنند و از  مزایای دسترسی به یک جامعه آماری بسیار بزرگ بهره مند شوند. بدین ترتیب، شما به عنوان یک مشاور املاک، محدودیت های جغرافیایی و زمانی را از بین می‌برید و افراد بیشتری در سراسر کشور می توانند به فایلهای شما دسترسی پیدا کنند. برای آشنایی با فایلینگ پست ملک به این لینک بروید.

مقالات بیشتر

۱ نظر

 1. چرا یه فرمول درست درمون نداره این کمیسیون؟ ما الان خونه اجاره کردیم ، طبق فرمول باید ۶ میلیون بدیم ، بنگاهی میگه باید ۱۱ میلیون بدین ، اینقدر زبون ریختن برامون که ما آخرش ۸ میلیون دو دستی تقدیم کردیم

دیدگاه خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

آخرین مقاله‌ها