مشاورین املاکمحاسبه نرخ کمیسیون املاک در سال 1402

محاسبه نرخ کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۲

نرخ کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۲ قرار است چه مقداری باشد؟ با توجه به نوسانات شدید ارزی بازار، نگرانی‌ها در مورد بازار مسکن هم افزایش پیدا کرده و بسیاری از ما می‌خواهیم بدانیم باید با چه چشم‌اندازی وارد معاملات ملکی شویم.

از آن‌جایی که نرخ مسکن هنوز تغییر قابل توجهی نسبت به چند ماه اخیر نکرده، فعلا نرخ کمیسیون املاک هم دستخوش تغییری نشده و به نظر می‌رسد نرخ کمیسیون املاک ۱۴۰۲ هم حداقل در نیمه اول سال ، مانند سال ۱۴۰۱ باشد.

محاسبه کمیسیون املاک
محاسبه کمیسیون املاک

 در این مطلب خواهید خواند:

  • حق کمیسیون مشاور املاک چیست؟
  • نرخ کمیسیون املاک ۱۴۰۲ خرید خانه
  • نرخ کمیسیون املاک ۱۴۰۲ رهن و اجاره
  • حق کمیسیون املاک ۱۴۰۲ و فسخ قرارداد
  • فاکتورهای مهم هنگام خرید و اجاره ملک
  • چالش‌های کمیسیون املاک
  • آیا نرخ کمیسیون املاک نیاز به افزایش دارد؟
  • شکل جدید معاملات در بازار مسکن
  • نرخ کمیسیون املاک ۱۴۰۲

در این مطلب قرار است با میزان حق کمیسیون املاک در ۱۴۰۲ به مشاوران مسکن تعلق می‌گیرد آشنا شویم. مشاورین مسکن در واقع افراد متخصصی هستند که با استانداردهای بازار مسکن به خوبی آشنا بوده و از قیمت‌های روز بازار آگاهند. این افراد همچنین ضمن آشنایی دقیق با قوانین کشور در زمینه اجاره و یا خرید و فروش ملک های تجاری و مسکونی، به متقاضیان خرید یا اجاره ملک به‌خوبی مشاوره می‌دهند.

چرا باید به مشاورین املاک مراجعه کنیم؟

همه می‌دانیم که در کشوری مثل کشور ما، خرید یک ملک یا اجاره کردن آن می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای خانواده باشد، چرا که هم نرخ مسکن دائما رو به افزایش است و هم با خرید یک منزل می‌توان آن را به منبعی برای کسب درآمد تبدیل کرد. بنابراین هیچ‌کس دوست ندارد در این زمینه بی‌گدار به آب زده و پس‌انداز و سرمایه خود را در خانه‌ای با مشکلات حقوقی و فنی فراوان هدر دهد. در عین حال هیچ انسانی مایل نیست بخش اعظمی از حقوق ماهیانه خود را صرف پرداخت اجاره ملکی کند که از استانداردهای روز بازار بالاتر است یا مطلوبیتی برای اهالی خانه ندارد.

مجموعه این حساسیت‌ها باعث شده تا پیدا کردن ملکی که از نظر موقعیت جغرافیایی، مصالح ساخت ملک، اصول مهندسی و سایر فاکتورها بهترین بازار باشد، به امری پیچیده و دشوار و نیازمند تخصص تبدیل شود. شاید بتوان به جرات گفت پیدا کردن چنین ملکی خود یک کار تمام‌وقت است که به تمام انرژی، تمرکز و صبر شما احتیاج دارد. به همین دلیل است که در بسیاری از کشورهای دنیا شغل مهمی با عنوان “مشاورین املاک” شکل گرفته. این افراد در اعضای دریافت حق کمیسیون، خدماتی را در حوزه ملک و مسکن به شما ارائه می‌دهند.

حق کمیسیون مشاورین املاک چیست؟

قبل از بررسی میزان حق کمیسیون املاک ۱۴۰۲، ابتدا درباره این حق و مختصات آن بیشتر بدانیم. همه ما برای خرید یا فروش خانه خود و یا اجاره کردن یک ملک، به بنگاه‌ها و مشاورین املاک مراجعه می‌کنیم. این افراد نیز در ازای خدماتی که به طرفین معامله ارائه می‌دهند، حق کمیسیونی دریافت می‌کنند. خدماتی که مشاورین املاک به مراجعین خود ارائه می‌کنند را می‌توان در شش دسته کلی طبقه‌بندی کرد:

 • خرید و فروش ملک
 • رهن کامل ملک
 • رهن و اجاره ملک
 • معاوضه ملک
 • فسخ قراردادهای ملکی
 • مشارکت در ساخت
 • ارائه خدمات مرتبط با قراردادهای جعاله ملکی

کمیسیون مشاورین املاک بنا بر نوع معامله (مانند خرید و فروش یا اجاره دادن ملک) و همچنین ارزش ملک معامله شده، با فرمول‌های متفاوتی محاسبه می‌شود. پرداخت کمیسیون یکی از مفاد قوانین معاملاتی در کشور است و باید توسط طرفین معامله به هنگام انجام آن اجرا شود. نرخ کمیسیون املاک ۱۴۰۲ هم برای هر نوع معامله، مانند هر سال توسط اتحادیه صنف مشاوران املاک تعیین شده و لازم به ذکر است که این مبلغ ممکن است در شهرهای مختلف متفاوت باشد.

 نحوه محسابه حق کمیسیون املاک ۱۴۰۲: خرید و فروش ملک

نحوه محاسبه کمیسیون املاک
نحوه محاسبه کمیسیون املاک

بر اساس قوانین کشور، مشاورین املاک می‌توانند در ازای خدمات خود برای برقراری یک معامله خرید یا فروش مسکن، جمعا نیم درصد از ارزش ملک را از خریدار و فروشنده دریافت کنند. حق کمیسیون فروش ملک به دو شکل محاسبه می‌شود:

روش قدیمی :

 • طرفین معامله (خریدار و فروشنده) موظف هستند هریک ۰.۵ درصد از ارزش ملک (تا سقف ۵ میلیارد ریال) را به مشاور پرداخت کنند.
 • در صورت بالاتر بودن ارزش ملک از سقف ۵ میلیارد ریال، طرفین موظف هستند ۰.۲۵ درصد از مازاد قیمت را به حق کمیسیون اضافه کنند.
 • علاوه بر موارد فوق، طرفین معامله موظف هستند هریک ۹ درصد از حق کمیسیون را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده معامله خود به مشاور املاک پرداخت کنند.

  جدول محاسبه کمیسیون برای خرید و فروش ملک با مبلغ دو میلیارد تومان 

۵۰۰ میلیون تومان × ۰.۵ درصد = حق کمیسیون ۲.۵۰۰.۰۰۰ = ۰.۰۰۵ × ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان 
۱میلیارد و ۵۰۰ تومان × ۰.۲۵ درصد = حق کمیسیون ۳.۷۵۰.۰۰۰ = ۰.۰۰۲۵ × ۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان 
حق کمیسیون ۱ + حق کمیسیون ۲ = جمع ۶.۲۵۰.۰۰۰ = ۲.۵۰۰.۰۰۰ + ۳.۷۵۰.۰۰۰ تومان 
حق کمیسیون کل × ۹٪ مالیات = مالیات ۵۶۲.۵۰۰ = ۰.۰۹ × ۶.۲۵۰.۰۰۰ تومان 
مالیات + حق کمیسیون = سهم پرداختی طرفین ۶.۸۱۲.۵۰۰ = ۶.۲۵۰.۰۰۰ + ۵۶۲.۵۰۰ تومان 

 

روش جدید (طبق مصوبه جلسه کمیسیون نظارت شهرستان تهران به تاریخ ۹۹/۰۶/۲۳) :

 طرفین معامله مجموعا نیم درصد از ارزش ملک یعنی هر کدام  ۰.۲۵ درصد به عنوان کمیسیون به علاوه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به مشاور پرداخت کنند

   جدول محاسبه کمیسیون برای خرید و فروش ملک با مبلغ دو میلیارد تومان به روش جدید

میلیون تومان × ۰.۵ درصد = حق کمیسیون ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ = ۰.۰۰۵×۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان 
حق کمیسیون کل × ۹٪ مالیات = مالیات ۹۰۰.۰۰۰ = ۰.۰۹ × ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان 
مالیات + حق کمیسیون = جمع تومان ۱۰.۹۰۰.۰۰۰ = ۱۰.۰۰۰.۰۰۰+۹۰۰.۰۰۰ 
جمع کل / ۲ = سهم هر کدام از طرفین  ۵.۴۵۰.۰۰۰ = ۲ / ۱۰.۹۰۰.۰۰۰ تومان 
   

 همان‌طور که قبلا تاکید کردیم، نحوه محاسبه این فرمول ممکن است در شهرها و استان های مختلف کشور متفاوت باشد. این مبلغ را هم خریدار و هم فروشنده ملک، باید به صورت جداگانه به مشاور پرداخت کنند.

حق کمیسیون املاک ۱۴۰۲: رهن و اجاره

کمیسیون مشاورین املاک در سال ۱۴۰۲ برای معامله‌های رهن و اجاره نیز بر اساس ارزش ملک و اجاره‌ای که تعیین می‌شود، محاسبه شده. در صورتی که ملکی به صورت رهن و اجاره معامله شود، حق کمیسیون مشاور بر اساس دستورالعمل زیر محاسبه خواهد شد:

 • تبدیل مبلغ رهن به اجاره و جمع این مبلغ با اجاره‌بهای ماهانه
 • تعیین ۲۵ درصد از این مبلغ به عنوان حق کمیسیون مشاور
 • محاسبه ۹ درصد از حق کمیسیون به عنوان مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت آن به مشاور

 جدول محاسبه کمیسیون برای اجاره ۱۰ میلیون تومان در ماه

مبلغ اجاره ×  ۲۵ درصد تومان  ۲,۵۰۰,۰۰۰ = ۰.۲۵ × ۱۰,۰۰۰,۰۰۰
حق کمیسیون ×  ۹ درصد  تومان  ۲۲۵,۰۰۰ = ۰,۰۹ × ۲,۵۰۰,۰۰۰
جمع حق کمیسیون اجاره و مالیات  تومان  ۲,۷۲۵,۰۰۰ = ۲۲۵,۰۰۰ + ۲,۵۰۰,۰۰۰
سهم طرفین قرارداد  تومان ۲,۷۲۵,۰۰۰

شما می‌توانید با ضرب کردن هر یک میلیون تومان رهن خانه در عدد ۳۰۰۰۰، مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. هر یک از طرفین معامله موظف هستند به صورت جداگانه مبلغ محاسبه شده را به مشاور پرداخت کنند. در صورتی که خانه‌ای به صورت رهن کامل معامله شود (بدون پرداخت اجاره ماهانه)، در این صورت مبلغ رهن به اجاره تبدیل و ۲۵ درصد حق مشاور از محل این اجاره دریافت می‌شود.

 جدول محاسبه کمیسیون برای رهن کامل ۵۰۰ میلیون تومان

 رهن × ۳۰.۰۰۰ = تبدیل رهن به اجاره ۱۵,۰۰۰,۰۰۰=۳۰,۰۰۰×۵۰۰ تومان
اجاره × ۲۵٪ حق کمیسیون = حق کمیسیون معامله ۳,۷۵۰,۰۰۰=۰.۲۵×۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
حق کمیسیون معامله × ۹٪ مالیات = مالیات معامله ۳۳۷,۵۰۰=۰.۰۹×۳,۷۵۰,۰۰۰ تومان
مالیات + حق کمیسیون = سهم پرداختی طرفین تومان ۴,۰۸۷,۵۰۰

 

حق کمیسیون و فسخ قرارداد

در هر معامله‌ای امکان فسخ وجود دارد؛ اما آیا در صورت فسخ قرارداد خرید یا اجاره، کمیسیون املاک پرداخت می‌شود؟ از آن‌جایی که حق کمیسیون مشاورین املاک در ازای خدماتی است که آن‌ها برای پیشبرد معامله و عقد قرارداد انجام داده‌اند، این افراد پس از فسخ معامله نیز می‌توانند حق کمیسیون خود را طلب کنند. البته لازم به ذکر است که فسخ قراردادهای خرید و اجاره بر اساس مفاد قانونی، در شرایط خاصی امکان‌پذیر است و طرفین باید در خصوص فسخ قرارداد با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشند. در چنین شرایطی، تمامی حق کمیسیون مشاورین املاک ۱۴۰۲ (حتی سهم طرف دوم) را طرف فسخ‌کننده باید پرداخت کند.

همچنین شایان ذکر است که در صورتی که مشاورین املاک با ارائه اطلاعات غلط و یا موارد مشابه دیگر باعث فسخ قرارداد میان طرفین معامله شوند، طرفین مجبور به پرداخت حق کمیسیون نخواهند بود.

فاکتورهای مهم هنگام خرید و اجاره ملک

خرید و یا اجاره ملک، یکی از حساس‌ترین معاملاتی است که یک فرد در طول زندگی خود انجام می‌دهد. در خلال این معامله شما باید به فاکتورهای مختلفی توجه کنید. آیا خانه در همان شرایطی است که قصد خرید یا اجاره آن را دارید؟ آیا قیمت ملک با توجه به استانداردهای بازار تعیین شده است؟ سوال بعدی آن‌که آیا خانه مشکل حقوقی دارد؟ بدون اغراق، می‌توان فرایند خرید خانه را به هفت‌خان رستم تشبیه کرد که خان هفتم آن، عقد قرارداد است. قرارداد بار حقوقی و قانونی دارد و هر آن‌چه که در آن ذکر می‌شود می‌تواند به ضرر یا نفع طرفین باشد. مشاورین املاک وظیفه تنظیم این قرارداد را بر عهده دارند و این امر می‌تواند به صورت بالقوه مشکلات و چالش‌هایی را برای طرفین معامله به همراه داشته باشد.

چالش‌های کمیسیون املاک چیست؟

متاسفانه برخی از مشاورین املاک، با سوءاستفاده از اختیارات خود طرفین معامله را مجبور به پرداخت حق کمیسیون بیشتر می‌کنند. به عنوان مثال بنگاه در ازای یک معامله با ارزش ۳۵۰ میلیون تومان، ممکن است درخواست ۱۰ میلیون حق کمیسیون املاک داشته باشد.

با توجه به توضیحات فوق، بدیهی است که این حق کمیسیون بسیار بیشتر از آن چیزی که است مورد قبول اتحادیه املاک و یا قانون کشور باشد. گاهی مشاورین املاک با اضافه کردن بندی مبنی بر توافق طرفین معامله در پرداخت حق کمیسیون بسیار بیشتر از عرف، افراد را در عمل انجام شده قرار می‌دهند و با نگه داشتن مدارک، آنها را مجبور به پرداخت این رقم می‌کنند. معمولا در چنین شرایطی، شکایت به اتحادیه می‌تواند چاره ساز باشد. پس در هنگام عقد قراردادهای ملکی و پرداخت حق کمیسیون سال ۱۴۰۲ باید به این چالش‌ها توجه کنید.

آیا کمیسیون املاک نیاز به افزایش دارد؟

در سوی دیگر ماجرا، مشاورین معتقدند نرخ‌های حق کمیسیون مشاورین املاک در طی چند سال گذشته افزایش نیافته است. این در حالی است که قیمت مسکن روز به روز بالاتر می رود و پیدا کردن مشتری و به انجام رساندن معاملات، دشوارتر می شود. این امر صحیح است و مشاورین املاک می‌توانند با مجاب کردن طرفین قرارداد، یک نرخ معقول را پیشنهاد کنند. شما به عنوان یکی از طرفین معامله، باید پیش از امضای هر سندی در سال ۱۴۰۲ نسبت به نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک و نرخ‌های اتحادیه در شهر یا استان خود تحقیق کنید. بدین ترتیب می‌توانید یک نرخ معقول برای حق کمیسیون ۱۴۰۲ را پیشنهاد دهید و زیر بار پرداخت مبالغ نجومی و خارج از عرف بازار نروید. همچنین پیش از امضای هر سندی، به خوبی آن را مطالعه یا در صورت امکان با وکیل مشورت کنید تا امکان سوءاستفاده‌های احتمالی را کاهش دهید.

شکل جدید معاملات در بازار مسکن

در عصر اطلاعات و با توجه به پیشرفت تکنولوژی، حالا پیدا کردن خانه‌ای ایده‌ال بسیار راحت تر از گذشته است. پیدایش سامانه‌های پیشرفته اطلاعات املاک و خدمات رایگان آن‌ها، امکان دسترسی کاربران به اطلاعاتی کلیدی در بازار مسکن را فراهم آورده است. حالا با تنها چند کلیک، شما می‌توانید از قیمت مسکن در مناطق مختلف یک شهر و حتی شهرهای دیگر آگاه شوید. علاوه بر سامانه‌های اطلاع‌رسانی، وب‌سایت‌های تخصصی ثبت آگهی املاک مانند پست ملک نیز به شما این امکان را می‌دهند تا به شکلی کاملا آسان و رایگان، هزاران ملک را بررسی کنید. این وب‌سایت‌ها با نمایش مشخصات دقیق ملک، تصاویری از خانه‌ها و قیمت‌های منازل، اطلاعاتی جامع و دقیق را در اختیار شما قرار می دهند.

بدیهی است که بسیاری از افراد پیش از آن‌که نسبت به خرید یا اجاره یک خانه اقدام کنند، به خوبی در خصوص بازار منطقه تحقیق می‌کنند. با توجه به امکاناتی که در بالا ذکر شد، فضای وب بهترین، سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین بستر برای بررسی شرایط بازار است. از همین روست که بر خلاف دهه‌های گذشته، آگهی‌ها و خانه‌هایی که در سامانه‌های پیشرفته اطلاعات املاک ثبت می‌شوند، بیشتر از فایل‌های بنگاه‌های مسکن دیده می‌شوند. این به معنای حضور مشتریان بیشتر در فضای وب و لزوم استفاده از این فضاست.

املاک خود را به پست ملک بسپارید

جستجوی سریع املاک در پست ملک با استفاده از نقشه

یافتن ملک در نقشه تهران
جستجوی املاک در پست ملک

سود بیشتر مشاوران در کنار پست ملک

حق کمیسیون منبع اصلی درآمد مشاورین املاک محسوب می‌شود. این منبع درآمد باید صرف پرداخت هزینه های بنگاه، مالیات و همچنین تامین هزینه های معاش افراد شود. بدیهی است که هر چه تعداد معاملات انجام شده در طول یک ماه بیشتر باشد، درآمد مشاورین املاک نیز بالاتر خواهد بود. یکی از راهکارهای مناسب برای دسترسی به این درآمد بالا، بهره مند شدن از اکوسیستم پلتفرم های تخصصی املاک در سطح وب است.

به عنوان مثال، پست ملک وب سایتی تخصصی در زمینه معاملات املاک تجاری و مسکونی است. صاحبان ملک و مشاورین املاک می توانند به صورت رایگان، فایل های خود را در این سامانه ثبت کنند و از  مزایای دسترسی به یک جامعه آماری بسیار بزرگ بهره مند شوند. بدین ترتیب، شما به عنوان یک مشاور املاک، محدودیت های جغرافیایی و زمانی را از بین می‌برید و افراد بیشتری در سراسر کشور می توانند به فایلهای شما دسترسی پیدا کنند. برای آشنایی با فایلینگ پست ملک به این لینک بروید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید