مشاورین املاکنقش سایت های املاک در تحول معاملات ملکی و بازار مسکن

نقش سایت های املاک در تحول معاملات ملکی و بازار مسکن

دنیای ما، سوار بر قالیچه پرنده ای که نامش را تکنولوژی گذاشته ایم، به سرعت در حال حرکت است. کتمان این حقیقت و یا نادیده گرفتن نقش موثر تکنولوژی در ارتباطات، آموزش، داد و ستد و حتی سرگرمی، دیگر امکان پذیر نیست. حالا با کمک کلاس های آنلاین، می توانیم مهارت های مختلف کسب کنیم یا در کسری از ثانیه با اعضای خانواده خود در دورافتاده ترین نقطه دنیا، ارتباط برقرار کنیم. حالا بسیاری از افراد در سراسر دنیا با خرید و فروش اجناس در پلتفرم های مختلف، کسب درآمد می کنند؛ دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات در فضای آنلاین یک صنعت بسیار پرسود است و ما حتی می توانیم به لطف متاورس، یک زندگی کاملا مجازی را تجربه کنیم. بازار مسکن، به عنوان یکی از مهم ترین، پرطرفدار ترین و پرسود ترین بخش های اقتصاد نیز از لطف بی پایان تکنولوژی و ارتباطات محروم نماده است.

بازار مسکن - سایت املاک
بازار مسکن – سایت املاک

مسکن، در هر کشوری، اهمیت بسیار زیادی دارد. گردش مالی ناشی از خرید و فروش و همچنین اجاره ملک های تجاری و مسکونی می تواند تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد بگذارد. از سویی دیگر، صنایع مختلفی در حوزه ساخت و ساز دخیل هستند و رونق بازار مسکن، می تواند سبب رونق سایر بخش های صنعت یک کشور نیز شود. داد و ستد در بازار مسکن، بر پایه ارتباطات و اطلاعات صورت می گیرد. این در حالی است که در دنیای مدرن، بخش اعظم ارتباطات بر بستر فضاهای آنلاین در جریان است. حالا افراد برای خرید یا اجاره خانه به سراغ بنگاه های ملکی نمی روند، بلکه در خانه و از طریق اینترنت، به تحقیق می پردازند. شاید به همین دلیل است که امروزه شاهد افزایش تعداد سایت های املاک در فضای وب هستیم.

معامله در بازار مسکن: از گذشته تا به امروز

اگر شما بیست یا سی سال پیش، قصد خرید، فروش یا اجاره یک ملک را داشتید از کجا آغاز می کردید؟ اولین اقدام شما برای به فروش یا به اجاره گذاشتن ملک تان چه بود؟ بدون شک به چند بنگاه مسکن در محله خود سری می زدید و در آنجا فایلی حاوی مشخصات خانه را پر می کردید. به شکل مشابه، اگر قصد خرید یا اجاره یک خانه را داشتید، به بنگاه های مسکن محل سر می زدید و با توجه به شرایط خود، از فایل های موجود در بنگاه بازدید می کردید. در این شکل سنتی از معامله مسکن، مشاورین املاک نقش بسیار مهمی را به عنوان واسطه ایفا می کردند. از سویی دیگر، برای آنکه پول خود را در ملکی با ارزش سرمایه گذاری کنید، مجبور بودید به بنگاه های ملکی مختلفی سر بزنید و طبیعتا زمان و انرژی محدود، فرصت کافی برای بررسی تمامی فایل های موجود را از شما سلب می کردند. معامله در چنین شرایطی، ریسک بالایی داشت.

حالا شرایط تغییر کرده است. سامانه های پیشرفته اطلاعات املاک، مانند سایت کیلید، وارد بازار مسکن شده اند و نقشی مهم را در این زمینه ایفا می کنند. حالا تمامی اطلاعات مورد نیاز شما، به صورت رایگان و از طریق اینترنت در دسترس هستند. شما می توانید با کمک سایت های املاک و داده های مستند و به روزی که در اختیارتان قرار می دهند، اطلاعاتی دقیق و شفاف را از قیمت مسکن در هر نقطه ای از کشور بدست آورید. دسترسی به این اطلاعات، به ویژه با توجه به شرایط بازار مسکن در ایران، می تواند از بسیاری از ضررهای احتمالی جلوگیری کند. این پیش بینی وجود دارد که سامانه های پیشرفته اطلاعات املاک به عنوان منبعی معتبر و رسمی در آینده نه چندان دور، نقش اصلی را در معاملات مسکن بر عهده بگیرند.

سایت املاک: شکل جدیدی از داد و ستد در بازار مسکن

داد و ستد مسکن از طریق وب سایت های املاک، برای طرفین معامله و همچنین واسطه ها، مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه مهم ترین آن ها را بررسی خواهیم کرد:

  • ارائه اطلاعاتی دقیق و شفاف: در این شیوه از داد و ستد، صاحب ملک یا مشاورین املاک مجبور هستند اطلاعات دقیقی از خانه را در وب سایت بارگذاری کنند. آگهی ها معمولا به همراه عکس، آدرس دقیق خانه، ویژگی های اصلی آن (مانند سال ساخت، تعداد اتاق خواب ها، پارکینگ ها، انباری ها و سایر موارد) و همچنین قیمت خانه، بارگذاری می شوند. هر خانه، در مقایسه با سایر آگهی های موجود در سایت سنجیده می شود. بنابراین، هیچ صاحب ملکی نمی تواند بیش از انتظار بازار و یا کمتر از آنچه که باید، ملک خود را قیمت گذاری کند. در چنین شرایطی، رقابت به وجود آمده میان صاحبان ملک، به تعدیل قیمت ها کمک می کند.
  • صرفه جویی در وقت و هزینه: شکل سنتی داد و ستد ملک در ایران را به یاد بیاورید. در این شیوه، افراد مجبور بودند بخش بزرگی از زمان و انرژی خود را صرف پیدا کردن خانه ایده آل خود کنند. همه ما به یاد داریم که در گذشته، افراد گاها مجبور بودند ماه ها به دنبال یک خانه برای رهن یا خرید باشند. با کمک سایت های املاک، این فرایند به طور کلی دگرگون شده است. حالا شما می توانید در اوقات فراغت خود، خانه های مختلف را بررسی کنید و لیستی کوتاه از آنچه که مورد علاقه تان هست را آماده کنید. بررسی خانه های لیست شده، زمان کمتری را از شما خواهد گرفت. این شیوه در زمان صاحبان ملک و همچنین مشاوران املاک نیز صرفه جویی می کند.
  • جابجایی راحت تر: تصور کنید به همراه خانواده قصد جابجایی به شهر یا حتی محله ای جدید را دارید. آشنایی با فضای شهر، محله و همچنین بررسی خانه های موجود در این منطقه جغرافیایی جدید، بسیار دشوار خواهد بود. شما ممکن است مجبور باشید برای پیدا کردن خانه ایده آل خود، سفرهای طولانی را متحمل شوید. با کمک سایت های مسکن، شما می توانید به راحتی شرایط خانه ها در شهر یا محله جدید را بررسی کنید، لیستی از خانه های ایده آل خود تهیه کنید و پس از ارتباط با صاحبان ملک و بازدید، خانه خود را خریداری یا اجاره کنید.
بازار مسکن - سایت املاک
بازار مسکن – سایت املاک

سود بیشتر برای مشاوران املاک:

 وب سایت هایی مانند پست ملک منبعی رایگان، در دسترس و جامع برای ثبت آگهی های املاک از سوی مشاوران املاک و صاحبان ملک هستند. ثبت یک آگهی در چنین پلتفرم هایی می تواند توجه افراد بیشتری را جلب کند. این شرایط را با یک آگهی پشت پنجره یک بنگاه مسکن مقایسه کنید. بدیهی است که هرچه افراد بیشتری آگهی های شما را مشاهده کنند، احتمال انجام معاملات نیز افزایش می یابد و این به معنای کسب سود بیشتر برای مشاورین املاک است.  

معامله از طریق سایت های املاک و تاثیر آنها بر بازار مسکن

شیوه نوین معامله مسکن از طریق سایت های املاک، بدون شک تاثیر مثبتی بر بازار مسکن خواهد داشت. در این شیوه، خریداران و مستاجرین این امکان را دارند تا خانه ها را با توجه به امکانات و ویژگی هایشان بسنجند. بدین ترتیب، صاحبان ملک نمی توانند بیش از آنچه که عرف بازار است، خانه خود را عرضه کنند. از سویی دیگر، این شیوه از عرضه ملک، دست واسطه ها را از معاملات کوتاه می کند. هیچ فردی نمی تواند با بازارگرمی معامله را به نفع یکی از طرفین پیش ببرد. تمامی اطلاعات به صورت کامل در اختیار عموم است و خریداران و مستاجران قدرت انتخاب بیشتری دارند. شایان ذکر است که در فضای رقابتی سالم ایجاد شده توسط سایت های املاک، خانه های با کیفیت تر، سریع تر معامله می شوند. این امر می تواند در مقیاس بزرگتر بر روی انتظار بازار از کیفیت مسکن نیز تاثیر مثبت داشته باشد.

بازار مسکن - سایت املاک
بازار مسکن – سایت املاک

انتخاب خانه در فضای وب

برای عرضه یا پیدا کردن خانه ایده آل در فضای وب، راه های مختلفی وجود دارد. شما می توانید از طریق سایت های تخصصی درج آگهی املاک، مانند شاباش آغاز کنید. در این سایت ها، صاحبان ملک و یا مشاوران مسکن، معمولا آگهی هایی را بارگذاری می کنند که حاوی تصاویر خانه و اطلاعات دقیق آن هستند. وب سایت های کیلید، پست ملک و دیوار نیز به شکلی مشابه، می توانند به شما در مسیر فروش یا پیدا کردن خانه ایده التان کمک کنند. شما می توانید از طریق شبکه های مجازی، مانند گروه های فیس بوک، تلگرام و اینستاگرام، آگهی های مربوط به اجاره یا فروش خانه را پیدا کنید. برخی از بنگاه های ملکی نیز سامانه آنلاین خود را راه اندازی کرده اند و می توانید با مراجعه به وب سایتشان، از فایل های موجود آگاه شوید.

تنها منابع معتبر را انتخاب کنید!

گستردگی منابع موجود در بازار مسکن، انتخاب منبعی معتبر و ایده آل را دشوار می سازد. یک منبع ایده آل باید محدوده جغرافیایی گسترده ای را پوشش دهد و کنترل کاملی بر روی اطلاعات بارگذاری شده توسط کاربران داشته باشد. امکان فیلترینگ و هدفمند سازی جستجوها نیز مزیتی است که می تواند به صرفه جویی در زمان شما کمک کند. در کنار تمام این موارد، منبع مورد اعتماد شما باید به راحتی در دسترس باشد. همه افراد جامعه از سیستم های فایلینگ غیر رایگان استفاده نمی کنند و انتخاب این سیستم ها، می تواند جامعه هدف شما را کوچک سازد. سایت های مسکن در واقع ابزار شما برای فروش یا پیدا کردن خانه های مناسب هستند و بدیهی است هرچه این ابزار قوی تر و قابل اعتماد تر باشد، پیدا کردن مسکن ایده آل نیز آسان تر خواهد بود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید