گردشگریمتل قو، تاریخچه و جاذبه‌های گردشگری

متل قو، تاریخچه و جاذبه‌های گردشگری

یکی از مکان هایی که برای اقامت و بازدید مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، متل قو است. این شهر ساحلی با توجه به موقعیت قرارگیری و امکانات گردشگری، برای اسکان انتخاب می‌شود. ضمن اینکه با رزرو هتل متل قو، می‌توان از نقاط مختلف این شهر بازدید کرد.

متل قو رامسر

 متل قو رامسر در استان مازندران واقع شده و جز شهرستان عباس آباد می‌باشد. این شهر، حدود ۱۴ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده و مساحتی معادل ۷۵۰ هکتار دارد. از نظر موقعیت قرارگیری نیز از سمت مشرق به کلارآباد استان مازندران، از ناحیه شمال به دریای خزر، از سمت مغرب به شهرستان عباس‌آباد و از ناحیه جنوب نیز به رشته کوه البرز ختم می‌شود. موقعیت قرارگیری این منطقه، جذابیت مکانی خاص را برای متل قو شمال به وجود آورده است. طوری که اغلب افرادی که به شمال کشور سفر می‌کنند، اجاره ویلا در متل قو را به دیگر نواحی ترجیح می‌دهند.

متل قو از تهران ۲۲۰ کیلومتر فاصله دارد. بنابراین برای رسیدن به آن، باید حدود ۴ ساعت و نیم از تهران تا سلمانشهر رانندگی کنید.

راه های دسترسی به متل قو شمال از تهران

سه راه برای دسترسی به متل قو شمال وجود دارد.

  • اتوبان قزوین-رشت یکی از راه‌های دسترسی به سلمانشهر می‌باشد. این اتوبان از مسیر لاهیجان، رامسر و شهسوار عبور کرده و به متل قو می‌رسد.
  • راه دوم مربوط به جاده هراز بوده و از محمود‌آباد و چالوس گذر کرده و به سلمانشهر می‌رسد.
  • راه سوم نیز مربوط به جاده چالوس است.

 جالب است بدانید متل قو شمال، عرضی معادل ۷ کیلومتر و طولی برابر با ۹ کیلومتر دارد. در حال حاضر صاحب این شهر کوچک، احد عظیم زاده بوده و این شهر از ویژگی‌های بی‌نظیری برخوردار است.

تاریخچه متل قو

سلمان شهر، شهری در ابتدای جاده چالوس و تنکابن با جمعیت بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر در روزهای تعطیل که قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ «ساقی کلایه» نام داشت، به خاطر وجود متلی به اسم «متل قو» به این نام نیز مشهور است.نزدیکی این شهر با دریای خزر و ارتفاعات سرسبز و جذاب کوه پایه های البرز و غار دانیال و جاذبه های تاریخی و طبیعی و ساحل ماسه ای همگی و همه دلیلی بر جذابیت چند برابری این محل و ایده اولیه ساخت متل در آن بود. پیدایش و رشد این شهر زیبا وام دار فردی به نام آقای جمشید جوانشیر است.

جمشید جوانشیر متولد ۱۳۰۳ در تهران ، سرمایه گذاری خود را درون جنگلهای شمال ایران در منطقه نزدیک به دریا و حوالی روستای کلارآباد، با ساخت باغ مرکبات ۱۴ هزار هکتاری (این باغ بعد از ۱۰ سال تلاش شبانه روزی جوانشیر در سال۱۳۴۲ به خاطر نامساعد بودن خاک محل و بروز یک زمستان سخت بی حاصل ماند) که بزرگترین باغ مرکبات زمان خود در ناحیه شمال کشور بود و متلی در حاشیه دریا به نام «متل قو» شروع کرد.

پدر جوانشیر وارد کننده و فروشنده ابزارآلات و ماشین آلات سبک بود و از همان ابتدا وی را با کار سخت و تلاش و پشتکار فراوان آشنا کرد و این طریقه سبب پیروزی وی در مواجه با چالشهای پیش رویش بود.

ساقی کلایه جنگلی مخروبه

متل قو چهارمین متل شمال ایران و اولین متل کنار دریا، در سال ۱۳۳۸ کار خود را با احداث ۱۲ اتاق و ۲ ویلا و سالنی به بزرگی ۲۲۰ متر آغاز کرد. به مرور زمان و با افزایش رفت و آمد مسافران، جمعه بازار محلی و زمین مسابقه کشتی محلی ( که به زودی به خاطر درگیری های نا به گاه و سرازیر شدن افراد غریبه برای تماشای مسابقات بسته شد .) نیز ساخته شد و به شهرت آن منطقه افزود به شکلی که متل به پاتوقی برای جمع کثیری از مسافران تبدیل شد. خیابان «دریا گوشه» امروزی به علت افزایش روند رشد جمعیت در منطقه، شهرک سازی و پیدایش فروشگاه هایی در تنها میدان آبادی، از میدان تا کوهپایه های آن محل شکل گرفت. در تمام استان مازندران زمین احداث «متل قو» تنها زمین مرکز شهر است که در ساحل دریا قرار دارد.

ساقی کلایه شهری جدید بود که در سال ۱۳۴۰ پا گرفت و اولین خیابان آن دریا «گوشه» نام داشت. در سال ۱۳۴۱ به طور مشترک با کلارآباد دارای شهرداری شد و اولین شهردار آن که در نوع خود نیز اولین بود خانم پریمرز فیروزگر همسر جمشید جواهنشیر بود. این خانم تلاشهای بسیاری را توسعه این شهر نوپا کرد که هنوز دل یاد و خاطر محلی های قدیمی نقش بسته است.

جمشید جوانشیر کیست ؟

آقای جوانشیر در راستای گسترش متل، افزایش مسافران و سکنه، اقدام به تقدیم سکه طلا به برندگان مسابقات کشتی محلی که هر جمعه در زمین مسابقات برگزار می شد و خانواده هایی که تازه صاحب فرزند می شدند ( به مدت دو سال )کرد و تا سال ها بعد از انقلاب هنوز هم به بچه های شهر عیدی میداد.

جمشید جوانشیر
جمشید جوانشیر

از سایر سازه های چشمگیر متل می توان به اسکله ساحلی به طول ۴۰ متر، دروازه فلزی، برج قو با ارتفاع ۴۰ متر که بالای آن یک تابلوی نئونی زیبا با طرح قو نصب شده و از فاصله دور هم قابل رویت بود و مجسمه های بتنی حاشیه جاده که از مجسمه های تخت جمشید کپی شده بودند، اشاره کرد.

با وجود استقبال قابل توجه از متل و سرمایه گذاری های فراوان در آن ، متل از سود دهی قابل انتظار بی بهره ماند و این دلیلی بر تبدیل باغ مرکبات بی استفاده به ویلا شد.

متل قو دوران اوج قابل توجه هی را پشت سر گذاشت. حضور هنرمندان و برگزاری جشن های پر سروصدا و فیلم برداری برای چند فیلم سینمایی از جمله افتخارات آن است با این حال از هجوم حاشیه ها هم در امان نماند، از جمله راه اندازی تیم فوتبال، باشگاه کشتی، تاسیس زورخانه، بانک، مدرسه و درمانگاه، بدگویی های رادیو باکو از آقای جوانشیر و اقداماتش و تبدیل به شهر شدن بعد از ۴۲ سال.

متل قو بعد از انقلاب

دو سال بعد از انقلاب سال ۵۷ و تغییر اوضاع سیاسی و اجتماعی، متل برای همیشه تعطیل و رفته رفته به مخروبه تبدیل و مجسمه های چشم نواز حاشیه خیابان نیز تخریب شد. اوایل دهه هفتاد آتش سوزی تمام بنای چوبی متل را سوزاند. قبل تر هم بارها ساختمان سوخته و مهار شده بود اما اینبار کسی برای مهار آتش نبود و آن متل زیبا با آن ساحل دلربایش یکجا سوخت و خاکستر شد.

متل قو در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر ساخته شده بود که بسیاری از سران رژیم سابق به اراضی آن چشم طمع داشتند و اما بعد از انقلاب نیز اموالش به دلیل روشن نبودن نحوه به دست آوردن آنها مصادره شد. (البته بعد ها بخشی از اراضی باز پس داده شد.)

پروژه «نگین» ققنوسی است که بعد از گذشت بیش از سه دهه از درون خاکروبها و خاکسترهای متل قو بیرون خواهد آمد که بی گمان آرامشی برای روح آقای جمشید جوانشیر، کسی که آن متل را بیشتر از هر کس دیگری دوست میداشت خواهد بود.

امکانات گردشگری متل قو
متل قو و جاذبه‌گردشگری

جاذبه‌های متل قو

 متل قو مکان‌های بسیاری برای بازدید و گردشگری دارد و همین مسئله باعث شده که از نقاط مختلف ایران و جهان، گردشگران و مسافران بسیاری به این ناحیه جذب شوند.

برج‌های دوقلو

 یکی از مکان های دیدنی این ناحیه، برج‌های دوقلوی آن است. این برج‌ها، از شهرت قابل توجهی برخوردار هستند. هر کدام از این برج‌ها، ۲۵ طبقه دارند و با نمای آینه‌ای در شهر ظاهر می‌شوند. این موضوع، زیبایی شب‌های متل قو را چندین برابر کرده‌ است.

 مجتمع ورزشی الماس، واحدهای مسکونی، هتل ۵ ستاره دولوکس بین‌المللی الماس و مجتمع‌های تجاری، طبقات برج‌های دوقلو را به خود اختصاص می‌دهند. اغلب گردشگران و مسافران برای بازدید از برج‌های دوقلو، به این شهر سفر می‌کنند. این برج‌ها، چشم‌اندازی تماشایی و خیره کننده دارند و با نام قو الماس خاورمیانه شناخته می‌شوند. آن‌ها از نظر موقعیت قرارگیری در جاده اصلی سلمانشهر هستند.

ساحل‌گردی در متل‌ قو

قطعاً مسافران و گردشگران زمانی که به سلمانشهر سفر می‌کنند، تمایل دارند بخش قابل توجهی از اوقات خود را در ساحل بگذرانند. چون در این صورت می‌توانند از امکانات و تفریحات آبی این ناحیه نیز استفاده کنند.

 پاراسل، جت اسکی، ورزش‌های آبی مختلف، قایق‌سواری، پلاژهای ساحلی، ساخت مجسمه‌های شنی، والیبال ساحلی، فوتبال ساحلی و… از جمله تفریحاتی هستند که برای مسافران سواحل متل قو در نظر گرفته شده‌اند.

نکته قابل توجه اینکه، متل قو برای شنای مسافران و گردشگران نیز منطقه کاملاً حفاظت شده را در نظر گرفته است. همچنین در این نوار ساحلی، مجموعه‌ای از کافه‌ها، رستوران‌ها و… وجود دارند که میتوانند برای وقت‌گذرانی، گزینه بسیار مناسبی باشند.

غار دانیال

غار دانیال یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و جذاب متل قو می‌باشد. این غار در روستای دانیال قرار گرفته و دومین غار بزرگ آبی ایران می‌باشد. برای اینکه بتوانید از این غار زیبا و متفاوت بازدید کنید، باید پنج کیلومتر از متل قو فاصله بگیرید. البته برای ورود به غار نیز حدود یک کیلومتر پیاده‌روی دارید.

 زمانی که وارد غار می‌شوید، ابتدا با یک حوضچه یک متری پر از آب مواجه خواهید شد. برای ادامه مسیر، باید از این حوضچه بگذرید. برای عبور از این حوضچه، چاره‌ای جز فرو رفتن در آب ندارید. این غار حدود ۲ کیلومتر طول و عرضی معادل ۱.۵ کیلومتر دارد. در برخی از نواحی غار، شاهد تنگ شدن و باریک شدن بیش از حد راه هستیم. طوری که برای ادامه دادن به راه، باید به حالت نشسته حرکت کنیم.

 قندیل‌های موجود در غار دانیال، یکی از زیباترین جاذبه‌های آن می‌باشند. دمای محدوده‌ی غار نیز در اغلب فصول، بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار دارد. جالب است بدانید این غار، دارای آب آشامیدنی است. برای اینکه بتوانید یک بازدید کامل از کل غار دانیال داشته باشید، حدوداً باید ۳ تا ۴ ساعت زمان صرف کنید.

روستای اسبچین

روستای اسبچین از دیگر جاذبه‌های متفاوت این شهر است. این روستای کهن جز توابع سلمانشهر بوده و به دلیل طبیعت دل‌انگیز و بکری که دارد، مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. در روستای اسبچین، یک رودخانه به همین نام وجود دارد که از چشمه گوشیر سر چشمه گرفته است. نام این روستا الهام گرفته از دیوارهای سفید رنگ کوه البرز است که از دور دست دیده می شود . در زبان تبری اسبه به معنای سفید می‌باشد و چینه نیز معنی دیوار می دهد ، و ترکیب این دو کلمه با هم اسم این روستای قدیمی را تشکیل داده اند .

 خوشبختانه امکان رزرو سوئیت و ویلا در روستای اسبچین وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید بازدید از طبیعت زیبا و بکر این ناحیه را سر فرصت انجام دهید و از آن لذت ببرید. یکی از تفریحاتی که در این منطقه بسیار انجام می‌شود، قایق‌سواری در رودخانه پر آب اسبچین است.

مراکز خرید سلمانشهر

 مراکز خرید نیز در میان سایر امکانات گردشگری این شهر، خودنمایی می‌کنند. اگر تمایل به گشت و گذار در مراکز خرید دارید، می‌توانید مرکز خرید قو الماس خاورمیانه را به‌عنوان یکی از لاکچری‌ترین و مناسب‌ترین مراکز خرید انتخاب کنید.

 این مرکز خرید سه برج دارد. یک برج آن مربوط به هتل مدرن و شیک ۳۸ طبقه است و دو برج آن نیز مربوط به واحدهای مسکونی می‌شوند. مرکز خرید قو الماس خاورمیانه، سه طبقه بوده و دارای ۴۸۶ واحد تجاری است. در این مجموعه، انواع محصولات آرایشی و بهداشتی، پوشاک، کیف و کفش و غیره به فروش می‌رسند. همچنین مراکز تجاری، فضاهایی همچون کافه، رستوران، فودکورت، شهربازی و دیگر امکانات رفاهی و تفریحی را برای مسافران و گردشگران در نظر گرفته‌اند.

خوشبختانه خرید از الماس قو خاورمیانه، یک خرید متنوع و با کیفیت است. چرا که می‌توانید انواع برندهای خارجی و ایرانی را در این مرکز خرید پیدا کنید. کوکی‌های کشمشی و گردویی از مهم‌ترین سوغات سلمانشهر هستند که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.

بهترین زمان برای گشت و گذار در سلمانشهر

شما می‌توانید هر زمانی را برای سفر به این شهر انتخاب کنید. با این وجود، بهترین زمان سفر به این ناحیه بین ماه اردیبهشت تا شهریور است. در این زمان از سال، تفریحات و امکانات آبی بیشتری در اختیار گردشگران و مسافران قرار می‌گیرند.

اگر از شلوغی گریزان هستید، می‌توانید فصل پاییز را برای سفر به این ناحیه انتخاب کنید. در این صورت از باران‌های پاییزی نیز لذت می‌برید.

شرایط اقامت در متل قو

برای اسکان در شهر این شهر راه های گوناگونی هست با توجه به امکانات توریستی فرآوان شما گزینه‌ زیادی پیش رو دارید. از جله اقامت در هتل، ویلا و یا اجاره اتاق که به صورت مختصر توضیحاتی در این مورد در اختیار شما قرار می دهیم :

قیمت ویلا در متل قو

قیمت ویلا در سلمان شهر با توجه به مساحت، متراژ، موقعیت ویلا، امکانات رفاهی، نزدیکی به جاذبه‌های دیدنی و… تعیین می‌شود. مسلماً هر چه ویلا دارای امکانات رفاهی بیشتر همچون تعداد اتاق بیشتر، رستوران، تفریحات ورزشی، تجهیزات صوتی و تصویری مناسب‌تر و… باشد، به همان نسبت قیمت ویلا در متل قو افزایش پیدا می‌کند. موقعیت ویلا نیز در تخمین قیمت آن تاثیر مستقیم دارد. هر چه ویلا به جاذبه‌های این شهر نزدیک‌تر باشد، قیمت ویلا افزایش پیدا می‌کند. نزدیکی به ساحل و اتاق‌های رو به ساحل دریا، نیز می‌توانند قیمت ویلا را در متل قو بالاتر ببرند.

قیمت اتاق در متل قو

سلمانشهر هتل‌های زیادی برای گردشگران و مسافران دارد. طوری که هر مسافری با توجه به بودجه و امکانات مورد نیاز تصمیم به رزرو هتل در این شهر می‌گیرد. اتاق‌های رو به دریا، مجهز، بزرگ و… قیمت بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. رزرو اتاق در هتل‌های مجلل ۵ ستاره نیز با توجه به امکاناتی که ارائه می‌دهند، بیشتر است.

در حالت کلی، رزرو هتل متل قو با قیمت بیشتری نسبت به دیگر شهرهای شمال انجام می‌شود. علت این موضوع نیز کاملاً مشخص است. هتل متل قو در یک شهر پرجاذبه با انواع امکانات رفاهی، تفریحی و گردشگری قرار گرفته است. بنابراین هر کدام از این ویژگی‌ها به تنهایی می‌توانند افزایش دهنده قیمت رزرو ویلا یا هتل متل قو باشند.

رزرو هتل

برای رزرو هتل در متل قو بهتر است به شکل اینترنتی عمل کنید. در این نوع رزرو، امکان مقایسه قیمت‌ها برای شما فراهم می‌شود. همچنین می‌توانید هتل‌های مختلف موجود در سلمانشهر را از نظر امکانات رفاهی، تفریحی، تجهیزات، وضعیت نظافت و… مورد بررسی قرار دهید. در این صورت، انتخاب بهتری خواهید داشت و از اسکان در هتل لذت خواهید بود.

هتل های متل قو

منبع : مجتمع الماس

هتل متل قو با هتل‌های دیگر تفاوت دارد. در واقع این نوع اقامتگاه‌ها، متل هستند و با قیمت کمتری نسبت به هتل‌ها اجاره داده می‌شوند. اغلب آن‌ها شبیه به مسافرخانه‌ها می‌باشند و تعداد اتاق کمتری دارند. از طرفی با حداقل امکانات رفاهی به گردشگران و مسافران خدمت‌رسانی می‌کنند.

 قیمت نسبتاً پایین رزرو متل، امکان بهره‌مندی از مجموعه امکانات تفریحی و ورزشی سلمانشهر را فراهم می‌کند. اگر چه در حال حاضر، هتل‌های زیادی در سلمانشهر وجود دارند اما هدف مرحوم جمشید جوانشیر، ارائه اسکان در متل‌های ارزان قیمت بوده است.

هتل الماس قو

هتل الماس قو یک هتل مجلل، ۵ ستاره و لوکس در این شهر می‌باشد. چنین هتلی به‌عنوان تکمیل کننده بخش تجاری برج فعالیت می‌کند. با رزرو اتاق در این هتل، می‌توانید چشم‌انداز کرانه‌ی دریای خزر و جاده را از اتاق‌های هتل مشاهده کنید. اگر تمایل دارید در حین اقامت هتل متل قو، از تماشای دریا لذت ببرید، حتماً این نوع رزرو را انجام دهید. این برج ۳۵ طبقه داشته و ۲۴۰ واحد برای اقامت گردشگران در نظر گرفته است.

این هتل مجموعه امکانات ورزشی و تفریحی همچون بیلیارد، اینترنت، کتابخانه، سالن تنیس، استخر، رستوران و… را دارد. فاصله آن تا عباس‌آباد و نمک‌آبرود، ۱۷ دقیقه است. با رزرو اتاق در این هتل، از امکانات مختلف هتل مثل جکوزی، آرایشگاه، جت اسکی، خشکشویی، استخر، خدمات پزشکی، سونا و… بهره‌مند می‎شوید.

هتل لیلیوم

هتل لیلیوم متل قو، ۴ ستاره بوده و در سال ۱۳۹۳ تاسیس شده است. این هتل ۵ طبقه بوده و ۲۲ اتاق برای رزرو دارد. رستوران و کافی‌شاپ این مجموعه در بالاترین طبقه قرار گرفته و گریل بار هتل نیز در محوطه می‌باشد. این هتل از چالوس ۳۷ دقیقه و از نمک‌آبرود ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

بازار خرید و فروش ملک در متل قو

سالانه افراد زیادی توریست به این شهر شمالی سفر می کنند و برای اقامت نیاز به محل اسکان دارند همین امر سبب شده سرمایه گذاران اقدام به خرید ویلا در سلمانشهر کنند و با اجاره آن ها به گردشگران از آن کسب سود نمایند. در ادامه به بررسی قیمت ویلا در متل قو و خرید و فروش ویلا در متل قو می پردازیم.

قیمت ویلا در متل قو

با توجه به دسترسی راحت این شهر و نزدیکی به ساحل قیمت ویلا در متل قو افزایش زیادی داشته است. سلمانشهر بسیار پر رفت و آمد بوده و از پتانسیل اقتصادی بالایی برخوردار است که سبب شده طرفداران زیادی در زمینه خرید و فروش ویلا در متل قو فعالیت کنند؛ با توجه این ویژگی ها خرید و فروش زمین در متل قو بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در بحث شهرسازی فناوری های منحصربفردی در این منطقه به کار رفته که سبب تبدیل شدن متل قو به یک منطقه گردشگری پرجمعیت و شناخته شده در شمال کشور شده است. سکونت در منطقه ای نزدیک به ساحل دریا با دارا بدودن امکانات شهری و رفاهی پیشرفته یکی دیگر از دلایل خرید زمین در متل قو و یا خرید ویلا در این شهر می باشد. فروش ویلا در سلمانشهر نیز می تواند برای فروشنده بسیار سود آور باشد؛ زیرا قیمت ویلا در متل قو بالا است و پول خوبی به فروشندگان ویلاهای این منطقه می رسد.

خرید ویلا در متل قو

برای خرید ملک در متل قو گزینه های بسیاری چون انواع ویلا، زمین و آپارتمان وجود دارد که بسته به سلیقه و نیاز، هدف و بودجه خود می توان در آنها سرمایه گذاری کرد. در تایین قیمت ویلا فاکتورهای متعددی دخیل هستند؛ یکی از این عوامل نوع ویلا ، محل قرارگیری و امکانات آن ها است. امکان خرید انواع ویلا جنگلی، خرید ویلا ساحلی، خرید ویلا لاکچری و باغ ویلا در این منطقه وجود دارد.

عواملی شامل فاصله ویلا تا جنگل یا ساحل دریا، متراژ ویلا و امکانات آن روی قیمت ویلا در متل قو موثر است. به طوری که ویلاهای لاکچری و فوق لوکس با متراژ بالا در این شهر قیمت بسیار بالایی دارند و می توان کاخ ویلاهایی با قیمت های ۲۰ تا ۳۰ میلیارد در این شهر کوچک پیدا کرد.

خرید زمین در متل قو

در سلمانشهر ساخت و ساز برج ، کاخ ویلا، مراکز تجاری و ویلا بسیار رایج شده و سرمایه گذاری در این املاک رونق زیادی دارد. سرمایه گذاران با خرید زمین در متل قو با متراژهای بالا و موقعیت مناسب می توانند آپارتمان ها و ویلاهایی شیک بسازند و آن ها را یا بفروشند و یا به گردشگران اجاره دهند و از آن کسب درآمد کنند. البته قبل از خرید ویلا در سلمانشهر و یا زمینباید هدف خود از این کار را مشخص کرد. برای مثال ایجاد کسب و کارهای تولیدی و تجاری و ساخت مجتمع های گردشگری در متل قو سودآوری بسیار خوبی دارد. خرید ملک در متل قو  این پتانسیل را دارد که به سبب داشتن آب و هوایی خوش ارزش ملک افزایش پیدا کند و یک سرمایه گذاری مطمئن انجام شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید